SRC Belgesi Nasıl Alınır 2023

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesi nasıl alınır, Src belgesi alacaklar için önemlidir. Src 1, Src 2, Src 3 ve Src 4 nasıl alınır, kimler almalıdır ve alım süreçleri hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemizde ağır vasıta sürücülerin ve ticari araç kullanan sürücülerin alması gereken belgelerden biri SRC belgesidir.

SRC belgesi kelime açılımı olarak sürücü belgesi demektir. SRC belgesi aynı zamanda ağır vasıta sürücülerin ve ticari araç kullanan sürücülerin alması zorunludur.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Bu zorunluluk 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında getirilmiş. Bütün sürücülerin alması zorunlu olan bu belgeyi almadığınız takdirde cezai işlem ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Yani ticari araç kullanan şoförlerin ve ağır vasıta şoförlerinin alması gereken SRC belgesini almadığınız takdirde para cezası ile karşı karşıya gelebilirsiniz. SRC belgesi kendi içinde iş durumlarına göre farklılık gösterebilir. 

src belgesi nasıl alınır src belgesi zam gelmeden hemen al
src belgesi nasıl alınır src belgesi zam gelmeden hemen al

SRC Belgeleri Çeşitleri

 • SRC 1 : Uluslararası yolcu taşımacılığı belgesi
 • SRC 2 : Yurtiçi yolcu taşımacılığı belgesi
 • SRC 3 : Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı belgesi
 • SRC 4 : Yurtiçi eşya kargo taşımacılığı belgesi
 • SRC 5 : Tehlikeli madde taşımacılığı belgesi

Göründüğü üzere SRC belgeleri iş ve yer durumlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Bu durumda bir diğer önemli ve değerli şoförlerin dikkat etmesi gereken bir konu daha vardır.

Aslına bu konunun ortaya çıkması sürücülerin aklına takılan sorular sebebiyle çıkmıştır. Bu sorular ise SRC Belgeleri Birbirlerini Kapsar Mı? ve Kapsarsa Hangileri Birbirlerini Kapsar? niteliğindedir. Bu soruların cevapları çok kolaydır fakat sürücülerin bunları bilmesi ve dikkat etmesi gerekmektedir.

SRC Belgesi nasıl alınır, konumuzun en önemli konusu kapsamlar oluyor. Kapsamları özellikle bilmeniz ve SRC Belgesi nasıl alınır konusundan ziyade uluslararası belge alımı ile iki belge alarak tüm belgeleri almış olursunuz.

Öncelikle SRC 1 belgesi yani uluslararası yolcu taşımacılığı  belgesi SRC 2 belgesini yani yurtiçi yolcu taşımacılığı belgesini kapsamaktadır. SRC 1 belgesini alan bir sürücü tekrardan SRC 2 belgesini almaya gereği yoktur. 

Gördüğünüz üzere SRC 3 belgesi yani uluslararası eşya-kargo taşımacılığı  belgesi SRC 4 belgesini yani yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı belgesini kapsamaktadır. SRC 3 belgesi alan bir sürücü tekrardan SRC 4 belgesini almaya gereği yoktur . 

SRC Belgesi Nasıl Alınır
SRC Belgesi Nasıl Alınır

Buradan çıkaracağımız sonuç ise yaptığımız işe göre uluslararası geçerli SRC belgeleri yurtiçi SRC belgelerini kapsamaktadır.

Kısaca konuyu ele aldığımızda ;

 • SRC 1 belgesi SRC 2 belgesini kapsamaktadır.
 • SRC 3 belgesi SRC 4 belgesini kapsamaktadır.

SRC belgesini almak isteyen değerli sürücüler ilk başta hangi SRC belgesini almak istediklerinin kararını vermeleri gerekmektedir. Verilen bu karar sonucunda SRC kursları veya SRC merkezleri ile iletişime geçip kayıt olmaları gerekmektedir. Alınacak SRC belgesine ait sürücülerin ilk başta bazı evraklarını getirmeleri gerekmektedir . Bunlar;

 • Kullanılan Taşıtın Niteliğine Göre Ehliyetinizin Olması
 • Nüfus Cüzdanı
 • 2 adet Biyometrik Resim
 • Diploma Fotokopisi
 • Sabıka Kaydı

Bu istenilen belgeler eşiğinde SRC 1,SRC 2,SRC 3 ve SRC 4 belgesi başvurunuz onaylanacaktır. Yalnız SRC 5 belgesi isteyen bir sürücünün bu istenilen evrakların yanında SRC 4 belgesini zaten almış olması gerekmektedir. Tabi ki SRC 3 belgesi SRC 4 belgesini kapsadığından dolayı SRC 3 belgesini de getirmesi yeterli olacaktır.

SRC Belgesi Alma Süreci

SRC Belgesi nasıl alınır ile ilgili bilmeniz gereken en temel taşlardan birisi de alma sürecidir. Bütün sürücüler ilk başta belirttiğimiz gibi almaları gereken SRC belgeleri çeşitlerinden alacakları belge için karar vermeleri gerekmektedir. Daha sonra SRC kurlarından veya SRC merkezlerinden bilgi alıp başvuru oluşturulması gerekmektedir.

SRC kursları ve SRC merkezlerinin istediği evraklar olacaktır, bu evraklar ise nüfus cüzdanı, 2 adet Biyometrik resim , diploma fotokopisi ve sabıka kaydı olacaktır. SRC 5 belgesi için bu belgelerin yanında SRC 4 belgesini alındığı düşünülüp SRC 4 belge fotokopisi istenmektedir.

Daha sonra uzman hocalar eşliğinde dersler verilip, sürücüler sınava hazırlanır. Sürücülerin SRC belgelerini almaları için öncelikle 40 soruluk sınava girmeleri ve 28 net yapmaları gerekmektedir yani 70 puan almaları yeterli olacaktır.

Daha sonra bu sınavı başarı ile geçen sürücüler görsel sınava geçiş yapmaları gerekmektedir. Görsel sınava aynı gün giren sürücülere 3 adet görsel soru sorulur ve en az 2 sinden geçmeleri beklenir. Bu sınavı da geçen sürücüler SRC belgelerine sahip olurlar.

SRC Belgesi Alma Süreci
SRC Belgesi Alma Süreci

Kimler SRC Belgesi Alamaz?

SRC Belgesi nasıl alınır konusunda bir diğer tarafı da kimlerin alamayacağıdır. Öncelikle gerekli ehliyetiniz yoksa SRC belgesini alamazsınız. Aynı zamanda 64 yaşını dolduran veya 64 yaşından gün alan sürücüler de SRC belgesini alamazlar. Belgeyi alabilecek kişinin ise 18 yaşını doldurmuş ve ehliyet sahibi bir kişi olması gerekmektedir.

SRC belgesi kimler alamaz denildiğinde bunu kapsayan sabıka kayıtlarında bazı maddeler olmaması gerekmektedir. Bu maddeler şunlardır;

 • 765 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 403. ve 404. maddeleri
 • 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 188. , 190. ve 191. maddeleri
 • 1918 Sayılı Kaçakçılık Men ve Takibine Dair Kanun’un 29. maddesi
 • 4926 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 6. maddesi
 • 5067 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 4/7. maddesi
 • 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkındaki Kanun’un 12. maddesinin 2. ve takip eden Fıkraları

SRC Belgesi Başvuru Nasıl Yapılır?

SRC Belgesi nasıl alınır ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer tarafta SRC Belgesi Başvurusudur. SRC Belgesi başvurusu yapmak çok kolay bir işlemdir. Bu konuda siz değerli sürücüleri Tuzla’da olan Denge SRC,ODY ve ÜDY merkezimize bekliyoruz. Bizimle iletişime geçmeniz halinde gerekli evrakları toplamına yardımcı olup sizleri uzman hocalar eşliğinde mükemmel kaliteli derslerimize almış oluyoruz.

SRC Belgesi Nereden Alınır?

SRC Belgesi nasıl alınır açıkladık, peki nereden alınır? Değerli sürücülerin çok dikkat etmesi gereken bir konu ise başvuru yapılacak yerlerin kalitesidir. Ülkemizde bazı SRC kursları Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı değildir ve böylelikle aldığınız SRC belgelerinin ve başka diğer belgelerin bir hükmü olmayacaktır.

Siz değer sürücülerin dikkat etmesi gereken SRC kurslarının veya SRC merkezlerinin MEB onaylı kurumlar olmalarıdır. Denge SRC,ODY ve ÜDY merkezimiz sizin de bildiği üzere MEB onaylı bir kurumdur.

Biz Denge SRC,ODY ve ÜDY merkezi olarak verdiğimiz eğitim ve diğer her şey için hiçbir zaman kalitemizden ödün vermemekteyiz, sadece siz değerli sürücülerin isteği doğrultusunda ilerleyip sizlere en iyi hizmeti sunmaktayız. 

Bu yazımızda sizlere SRC Belgesi Nasıl Alınır, Kimler Alabilir, Nereden Alınır şeklinde SRC Belgesi Nasıl Alınır genel tüm sorularına cevaplar derledik. Umarız, SRC Belgesi Nasıl Alınır sorusu soruyorsanız bu noktada verdiğimiz bilgiler sizlere yeterli olacaktır. Eğer yetersiz buluyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

Psikoteknik hizmetlerimiz devam ediyor. Hemen başvurun.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir