SRC Belgesi 2023

SRC Belgesi

SRC Belgesi genellikle sorulan sorulardan bir tanesidir. Türkiye’de kişi olarak veya firmada çalışan bir kişi olarak bir çok iş alanı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yolcu, yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapan kişi veya firmalardır. Bu alanda çalışan kişilerin işlerini yeterli bir düzeyde yapması için alınması zorunlu olan ve alınmadığı takdirde idari para cezası ile karşılanması beklenen bir mesleki yeterlilik belgesi türüdür aslında SRC Belgesi… 

SRC Belgesi
SRC Belgesi

Söylediğimiz bu belgenin ismi sürücü belgesi olarak geçmektedir. Sürücü belgesi daha bilindik adıyla SRC Belgesidir. SRC bir mesleki yeterlilik belgesidir. SRC belgesini alan şoförler yaptıkları işi güvenli ve yeterli bir şekilde yapmalarının garantisini  belgelendirilmiştir. Bu durum iş alımlarında ve bazı ihalelerde aranan şartlar olmuştur. Özellikle bu yeterliliği elde etmemiş kişilerinde bu tür taşımacılık faaliyetlerinde bulunmaları yasaktır. Kanuna aykırı bu durum idari para cezaları ile cezalandırılmaktadır.

src belgesi zam gelmeden hemen al
src zam gelmeden hemen al

SRC Belgesi Nedir?

SRC bahsettiğimiz üzere bir mesleki yeterlilik belgesidir. Ağır vasıta araç kullanan şoförlerin de alması gerekmektedir. Ülkemizde uluslararası veya yurtiçi yük, yolcu, eşya ve kargo taşımacılığı yapan şoförler için bu belgeyi almak zorunludur. SRC aynı zamanda bir kişi için iş bulma imkanını arttırmaktadır. Çünkü herhangi bir firma iş alımı  yaparken önem verdiği ve üstünde durduğu konulardan birisi, şoförün SRC var mı? var ise hangi SRC belgesine sahip? başlıklı sorular olmaktadır. 

Ülkemizde birçok alanda hizmet veren kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları İstanbul Büyükşehir Belediyesi yani kısaltmasıyla İBB’de çalışan şoförlerdir . Günümüzde birçok yaya otobüs ve metrobüs kullanmaktadır. Bu alanda çalışan şoförlerin SRC alması zorunludur. Alınan bu belge sayesinde kendi meslek işlerinin gerektirdiği birçok alanda bilgi sahibi olmakla kalmayıp yapılan içi güvenli bir şekilde yapmalarının garantisini alırlar.

SRC Belgesi Alın

Aynı zamanda ülkemizde şehir şehir bulunan Taksiciler Esnaf Odaları oldukça önemli bir kurumdur. Ülkemizde bulunan bütün taksicilerin SRC alması ve bulundurması zorunludur. Bununla birlikte minibüslerin, ambulans şoförlerinin, okul servis şoförlerinin v.b. gibi işlerde çalışan şoförlerin SRC de alması zorunludur. Eşya ve kargo taşımacılığı kadar önemli olan yolcu taşımacılığı için güven ve yeterlilik belgesi gerekmektedir. SRC bu konuda yayaları rahatlatan ve şoförlerinde kendi meslekleri almaları için gereken çok önemli bir belgedir.

Ülkemizde birçok alanda çalışan ticari araç şoförleri vardır. Yapılacak işlere göre değişen SRC çeşitleri mevcuttur. Çalışacak ticari araç şoförlerinin bu SRC belgelerini bilmeleri gerekmektedir. Çünkü iş bakımından alınan SRC belgeleri farklı dallar için geçerlidir. SRC belgeleri aslında özünde 2 ye ayrılır. Bunlar; Uluslararası SRC belgeleri ve Yurtiçi SRC belgeleri olmak üzere 2 farklı taşımacılık türü bulunmaktadır. 

SRC Belgesi Kelimesi Nereden Gelmektedir?

SRC mesleki olarak hem gerekli hem de çok önemli bir belgedir. SRC belgesinin kelime anlamı Türkçede Sürücü demektedir ve sürücü kelimesinin kısaltmasıdır. Şoförlerin karayollarında motorlu bir aracı veya taşıtı sevk eden ve idare eden kişilerin alması gereken bir belgedir ve anlamı buradan gelmektedir.

SRC Belgesi İlgili Kanun ve Yönetmelikler

SRC ticari araç kullanan her şoförün alması zorunlu bir belge türüdür. Ticari araç kullanan şoförler taksiler, minibüsler, otobüsler vb. örnekler verebiliriz. Alınan bu belge sayesinde şoförler işlerini yapabilir ve mesleki olarak yeterli olurlar. Bunlara göre ticari araç kullanan şoförler 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre SRC alınması ve mesleki yeterlilik eğitimi alması zorunludur. Bu kanun ve yönetmeliğine göre SRC almayan ticari araç kullanan şoförler para cezası ile karşı karşıya geleceklerdir. 

SRC Belgesi Kanun ve Yönetmelikler

Eğer ki ehliyetiniz olup da ticari araç kullanmak ve iş imkanı bulmak istiyorsanız SRC belgesi almanız siz değerli şoförler için yeterli olacaktır.

SRC belgesi almak isteyen şoförler için SRC kurslarında eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler şoförlerin SRC alması için hazırlanmış özel derslerdir. Bu dersleri yani SRC belgesi almak için verilen dersleri uzman hocalar eşliğinde alınması gerekmektedir. “SRC belgesini almak için verilen eğitimler ne işe yarar?” diye düşünebilirsiniz. 

Öncelikle meslek için yeterli olmayı kapsayan dersler aynı zamanda yapılan işi güvenli bir şekilde yapmak için bu eğitimler verilmektedir. Bu eğitimin yani SRC belgesi almak için verilen eğitimin sonunda sizi karşılayacak olan ve en önemli konu ise SRC sınavı olacaktır. 

SRC almak için yapılacak olan SRC sınavından geçmeniz gerekmektedir. Daha sonra kolayca SRC belgenize sahip olmuş olursunuz. Alınan SRC belgesi sizin ehliyetiniz gibi e-devletinize işlenmiş olacaktır. 

Şoförlerin SRC belgesini almak için verdiği çabaya karşılık olarak iş imkanları bulmak  ve yaptığınız işi kanunen doğru bir şekilde idare ve sevk etmenizi sağlar. Kanun gereği SRC belgesi olmayan ticari araç şoförlerin para cezası ile karşılaşacağı gibi çalıştığı firmanın da ihtar almasına sebep olabilirsiniz. 

Bu sebepledir ki ülkemizde olan bütün firma kapsamında çalışan ticari araç şoförlerinin SRC alması zorunludur. Aynı zamanda firmalar yani işverenler, şoförlerin SRCi olup olmadığını kontrol eder ve ona göre kendi bünyelerine çalışanlarını istihdam etmektedirler.

Yolcu taşımacılığı yapıyorsanız Psikoteknik Belgesi de almanız zorunludur.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir