Src Belgesi Alma Şartları 2023

Src Belgesi Alma Şartları 2023

Src belgesi alma şartları, kayıt – eğitim – sınav ve başarı dörtlüsünden oluşur. Kayıt olacağınız Src Kursunu sorgulamalı ve araştırmalısınız. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Src Kursları için sorgulama ile ilgili daha önce yazı yayımlamıştık. Kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Src Belgesi Alma Şartları
Src Belgesi Alma Şartları

Src Belgesi Alma Şartları

Src belgesi alınabilmesi için öncelikle karayolu üzerinde ticari amaç ile taşımacılık faaliyeti yerine getiriyor olmanız gerekir. Src alınabilmesi için bazı şartlar bulunur. Bu şartlar kayıt olurken olacağı gibi eğitim ve sınav şartlarının da eksiksiz bir şekilde yapılması gerekir.

Src Belgesi Kayıt Şartları

Src belgesi şartlarının en önemlisinden biri de src belgesi kayıt şartıdır. Siz src belgesine kayıt olabiliyor musunuz, bunlara bakılması gerekir. Bu şartımızda nüans olarak yaş, eğitim, ehliyet ve sabıka şartları bulunmaktadır.

Src belgesi alınabilmesi

Src belgesi alınabilmesi için öncelikle src kayıt şartlarının yerine getirilmesi gerekir;

  • yaşınızın en az 18 en fazlada 65 olması
  • en az b ehliyet belgenizin olması
  • sabıka kaydınızda 5237 TCK 188, 190, 191 ve 5607 4/7 ve 6136 12/2 maddelerinin bulunmaması
  • en az ikinci kademe okur yazar olunması

şartlarını yerine getirmeniz gerekir.

Src Belgesi Eğitim Şartları

Src belgesi alma şartlarının en önemli noktalarından bir tanesi de src eğitim şartlarıdır. Src kursuna kayıt oldunuz ve belge alımı için eğitimler düzenlenecektir. Eğitimlere 5/1 oranında katılmanız zorunludur. Katılmama durumlarında kaydınızın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından silineceğini bilmeniz gerekir.

Eğitimleri tamamlamanız halinde ilgili src belgesi için sınava tabi olursunuz.

src belgesi zam gelmeden hemen al
src belgesi zam gelmeden hemen al

Src Belgesi Sınav Şartları

Src belgesi kaydını, eğitimlerini tamamladınız. Artık önünüzde ciddi bir süreç var. Src sınavından başarılı olmanız halinde Src Belgesini almaya hak kazanacaksınız. Başarılı olmak için iki adımlı sınava iyi hazırlanmalı, derslere katılmalı ve bolca test çözerek kendinizi hazırlamalısınız.

Src Belgesi Almanın Şartları

Src sınavından elde etmiş olduğunuz başarı sonrası artık son aşama Ulaştırma Bakanlığına harç ödemenizi yapmanız gerekir. Ödemeyi yapmanız halinde e-devlet üzerinden belgenize ulaşabilirsiniz.

Src Belgesi Masraflar

Src belgesi alımı için yapacağınız masrafları kalem kalem yazacağız. Bu masrafları yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sınava girmeden önce tüm belge ve harç ödemenizin bitmesi gerekir. Aksi takdir de sınava dahil olmayabilir ve 1 ay ekstra beklemek zorunda kalırsınız.

  • Src Belgesi Kurs Ödemesi; ödemenin kayıt esnasında yapılması uygun görülür. Yapılamaması durumunda ise en geç ayın 15’ine kadar opsiyon tanınabilir. Kurumdan kuruma değişiklik gösterir.
  • Src Belgesi Sınav Harcı Ödemesi; sınav tarihlerinin belirlenmesi ile sınav tarihine 1 hafta kala ödemenin Src Kursuna yapılması gerekir. Src kursu sizin adınıza toplu bir şekilde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ücreti gönderecektir. Yapılmaması halinde sınava dahil edilmez, 1 ay beklemek zorunda kalırsınız.
  • Src Belgesi Belge Harcı Ödemesi; başarılı olmanız halinde halk veya vakıf bankasına atm veya mobil bankacılığı üzerinden belge harç ödemesi yaparsınız. Yapmamanız halinde src belgesi onaylanmadığı için herhangi bir src belgesine sahip olduğunuzu denetim yapan kolluk kuvvetleri göremeyecektir. Son derece önemlidir, lütfen ödemenizi aksatmayınız.

Src Belgesi Alma şartları ile ilgili bu yazımızda tüm detayları sizler ile paylaştık. Umarım, src alım sürecinizde size yol gösteren bir içerik olmuştur.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir