Src Belgesi Nedir 2023

Src Belgesi Nedir? 2023

Src Belgesi Nedir? Src Belgesi kelime anlamı itibari ile Sürücü kelimesinin kısaltılmış halidir. Sürücü olabilmek için ehliyet nasıl gerekli ise ticari araç kullanabilmek için de Src Belgesi o kadar gereklidir. Yasal bir gerekliliğe sahip olan bu mesleki yeterlilik belgesi olmaması halinde ticari taşımacılık faaliyetini gösteren sürücülere idari para cezası kesilir.

Src Belgesi Nedir
Src Belgesi Nedir

Src Belgesi Nedir?

Ticari amaç ile yolcu, yük, eşya, kargo veya tehlikeli madde taşımacılığı yapacak sürücülerin alması zorunlu mesleki yeterlilik belgesidir. Src Belgesi alınabilmesi en az b sınıfı ehliyet belgesine sahip olunması gerekmektedir. 66 yaşından gün almamış olmanız da yaş şartlarından biridir.

src belgesi nedir, src zam gelmeden hemen al
src belgesi nedir, src zam gelmeden hemen al

Src Nedir?

Karayolu taşımacılığı, ülkemizde önemli bir sektördür ve taşımacılık faaliyetlerini ücret karşılığında yapan sürücülerin kalite standartlarını yükseltmek amacıyla 4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde bazı düzenlemeler getirilmiştir.

Bu düzenlemeye göre; eşya, kargo ve yolcu taşımacılığı gibi ticari amaçla faaliyet gösteren sürücülerin mesleki yeterlilik eğitimi almaları zorunlu hale getirilmiştir. Bu eğitimin amacı, sürücülerin trafik güvenliği, yük güvenliği ve müşteri memnuniyeti gibi alanlarda gerekli bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlamaktır.

Mesleki yeterlilik eğitimi, sürücülerin işlerini daha profesyonel bir şekilde yapmalarına katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sektördeki güvenilirliği ve kaliteyi artırarak tüm toplumun güvenli taşımacılık hizmeti almasına olanak tanır.

Src Belgesi Çeşitleri

Src Belgesi kendi kullanım alanlarına göre 5 farklı şekilde incelenmektedir. Yolcu, yük, eşya, kargo ve tehlikeli madde taşımacılığı olarak ayrılan mesleki yeterlilik belgesi ayrıca yurtdışı ve yurtiçi taşımacılık faaliyetlerine göre de sınıflandırılmaktadır.

Src1 Nedir?

Src1 Belgesi, uluslararası yolcu taşımacılığı mesleki yeterlilik belgesidir. Otobüs, minibüs veya ülke dışına yapacakları ticari karayolu taşımacılığında aracı kullanan sürücünün Src1 Belgesini ibraz etmesi istenir. Ayrıca Src1 Belgesinin olmaması durumunda uluslararası bir taşımacılık için gerekecek vize şartını da sağlamadığı için sürücü için vize verilmeyecektir.

Src1 belgesi alıyorsanız, Src2 belgesi de almış sayılırsınız. Kapsamlı bir belgedir.

Src2 Nedir?

Src2 Belgesi, yurtiçi yolcu taşımacılığı mesleki yeterlilik belgesidir. Otobüs, minibüs veya ülke sınırları içerisinde yapacakları ticari karayolu taşımacılığında aracı kullanan sürücünün Src2 Belgesini ibraz etmesi istenir. Yolcu taşımacılığı için bir belge alıyorsanız Psikoteknik belgesi de almanız gerekir.

Src3 Nedir?

Src3 Belgesi, uluslararası yük, eşya ve kargo taşımacılığı mesleki yeterlilik belgesidir. Kamyon, tır, kamyonet veya ülke dışına yapacakları ticari karayolu taşımacılığında aracı kullanan sürücünün Src3 Belgesini ibraz etmesi istenir. Ayrıca Src3 Belgesinin olmaması durumunda uluslararası bir taşımacılık için gerekecek vize şartını da sağlamadığı için sürücü için vize verilmeyecektir.

Src3 belgesi alıyorsanız, Src4 belgesi de almış sayılırsınız. Kapsamlı bir belgedir.

Src4 Nedir?

Src4 Belgesi, yurtiçi yolcu taşımacılığı mesleki yeterlilik belgesidir. Kamyon, tır, kamyonet veya ülke içerisinde yapacakları ticari karayolu taşımacılığında aracı kullanan sürücünün Src4 Belgesini ibraz etmesi istenir.

Src nedir, Src belgesi nedir sorularına bugün sizler için cevap hazırladık. Umarız, bu bilgiler sizler için yeterli olacak ve almak istediğiniz Src belgesini rahatlıkla alabileceksiniz.

Genellikle tarafımıza başvuran adaylarımıza önerdiğimiz kapsamlı bir belge almalarıdır. Çünkü, ilerleyen süreçlerde yurtiçi bir belge aldıysanız iş istihdam durumunda uluslararası bir iş geldiğinde tekrar eğitim ve sınav süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekecektir. Uluslararası belgeleri alarak, tüm belgelere sahip olabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir