SRC Belgesi Sorgulama 2023

SRC Belgesi Sorgulama 2023

SRC Belgesi Sorgulama, e-devlet üzerinden doğrudan yapılabilmektedir. 2017 yılı öncesinde Ulaştırma Bakanlığına bağlı SRC Kursları, SRC Belgesi alımında SRC Kartı vermekteydi. 2017 yılı sonrası Milli Eğitim Bakanlığına bağlanması ile birlikte SRC Kursları, SRC Belgesi alımlarını e-devlete doğrudan işlemektedir.

SRC Belgesi Sorgulama
SRC Belgesi Sorgulama

SRC Belgesi Sorgulama

SRC Sorgulama işlemlerini e-devlette bir kaç adımda gerçekleştirebilirsiniz. Ama öncelikle süreci doğru tamamlamış olmanız gerekir.

src belgesi sorgulama src belgesi zam gelmeden hemen al
src belgesi sorgulama src belgesi zam gelmeden hemen al

SRC Belgesi Alma Süreci

SRC belgesi almak için süreçlerin tamamlanmış olması gerekir.

SRC Belgesi Kayıt

Gerekli evraklarınızı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir SRC Kursuna ibraz ederek ilgili döneme kaydınızı gerçekleştirdiniz. Unutmayın, her dönem kayıtları her ayın 15’i itibari ile Milli Eğitim Bakanlığı sistemine girilmektedir. Bu kayıt sürecini kaçırmanız halinde gireceğiniz sınav bir sonraki ayın dönemine tekabül edecektir.

SRC Belgesi Eğitim

Evraklarınızın Milli Eğitim Bakanlığı sistemine girilmesi ardından SRC Kursu, SRC Belgesi alabilmeniz için SRC Eğitimlerini organize edecek ve ilgili tarih ve saatte SRC kursunda eğitimleriniz başlayacaktır. Eğitimler de 5/1 oranında devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. En fazla 2 kez devamsızlık yapabilirsiniz.

SRC Belgesi Sınavı

İl Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenen ilgili okulda iki basamaklı sınava tabi olursunuz. Sınavınızın ilk basamağı yazılı sınavdır. 40 soru üzerinden sorumlu olursunuz ve en az 28 doğru yaparak 70 puan ve üzeri almanız gerekir. Sınavınız aynı gün içerisinde sonuçlanır. Başarılı olmanız halinde ikinci basamak olan SRC Görsel Sınavına girersiniz. Görsel sınavdan da başarılı olmanız halinde artık SRC Belgesi almaya hak kazanırsınız.

SRC Belgesi Harç

SRC Belgesi harç eski tabiri ile SRC Kart Ücretinin, Ulaştırma Bakanlığına ödenmesi gerekir. Bu noktada SRC Kursuna verdiğiniz iletişim numarasına SMS gelecektir. Halk veya Vakıf Bank atm veya mobil bankacılığı üzerinden bu ödemeyi yapmanız gerekir. Sorguladığınız da “Ödeme Aşaması” olarak gözüküyorsa, ödeme yapmadığınız için SRC Belgeniz tanımlanmamıştır.

SRC Sorgulama

src belgesi sorgulama

Öncelikle turkiye.gov.tr sitesine girerek arama kutucuğuna “src belgesi” kelimesini yazarak aratıyoruz.

src belgesi sorgulama

Arama sonucu karşımıza çıkan arama sonuçlarından “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı / Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama / Düzenleme” diyerek barkodlu belge oluşturabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere SRC Belgesi Sorgulama aşamalarından bahsettik. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Yine merak ettiğiniz tüm soruları bizlere sorabilir, detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir