SRC Belgeleri 2023

SRC Belgeleri 2023

SRC Belgeleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından SRC Belgesi Eğitimi ve SRC Belgesi Sınavı yapıldıktan sonra Ulaştırma Bakanlığı tarafından sağlanan bir mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC Belgeleri
SRC Belgeleri

SRC Belgeleri

SRC Belgeleri, kendi aralarında gruplara ayrılmaktadır. SRC Belgesi Sınıfları, ticari olarak yapılan taşımanın türünü ve sınırlarını belirlemektedir. SRC belgesi alınabilmesi için en az b sınıfı sürücü belgesine sahip olunması gerekir.

src belgeleri zam gelmeden hemen al
src belgeleri zam gelmeden hemen al

SRC Belgesi Çeşitleri

Uluslararası yolcu veya yük, Yurtiçi yolcu veya yük taşımacılığı şeklinde ayrımı bulunmaktadır.

SRC 1 Nedir?

SRC 1, uluslararası yolcu taşımacılığı belgesidir. Turizm, öğrenci servisi, okul servisi, personel servisi, taksi şoförlüğü, otobüs şoförlüğü, iett şoförlüğü, minibüs şoförlüğü gibi yolcu taşımacılığı yapılacak tüm taşıma türlerinde SRC 1 gerekmektedir. Ayrıca yolcu taşımacılığı için SRC belgesi alıyorsanız Psikoteknik Belgesi de almanız zorunludur. SRC 1 alan bir kişi uluslararası bir belge aldığı için SRC 2 yurtiçi belgesini de almış sayılır.

SRC 2 Nedir?

SRC 2, yurtiçi yolcu taşımacılığı belgesidir. Turizm, öğrenci servisi, okul servisi, personel servisi, taksi şoförlüğü, otobüs şoförlüğü, iett şoförlüğü, minibüs şoförlüğü gibi yolcu taşımacılığı yapılacak tüm taşıma türlerinde SRC 2 gerekmektedir. Ayrıca yolcu taşımacılığı için SRC belgesi alıyorsanız Psikoteknik Belgesi de almanız zorunludur. Türkiye de en çok tercih edilen mesleki yeterlilik belgelerinden bir tanesi de SRC 2 Belgesidir.

SRC 3 Nedir?

SRC 3, uluslararası yük taşımacılığı belgesidir. Nakliye, kargo, yük, tır şoförlüğü, kamyon şoförlüğü gibi yük taşımacılığı yapılacak tüm taşıma türlerinde SRC 3 gerekmektedir. SRC 3 alan bir kişi uluslararası bir belge aldığı için SRC 4 yurtiçi belgesini de almış sayılır.

SRC 4 Nedir?

SRC 4, yurtiçi yük taşımacılığı belgesidir. Nakliye, kargo, yük, tır şoförlüğü, kamyon şoförlüğü gibi yük taşımacılığı yapılacak tüm taşıma türlerinde SRC 4 gerekmektedir. Türkiye de en çok tercih edilen mesleki yeterlilik belgelerinden bir tanesi de SRC 4 Belgesidir.

Öneri

Bizim önerimiz ilk alım yapıyorsanız; öncelikle uluslararası SRC Belgelerini tercih etmeniz ve iki belge almanız. Çünkü, iki belge alımında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasal indirim hakkınız doğacak ve böylelikle İndirimli SRC Belgesi almış olacaksınız.

SRC1, SRC2, SRC3 ve SRC4 Belgeleri noktasında merak ettiğiniz tüm soruları bizlere sorabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir