Src Belgesi Kimler Alır 2023

Src Belgesi Kimler Alır? 2023

Src Belgesi kimler alır, Src Belgesi kimlere gerekmez, Src Belgesi kimlere zorunlu değildir? öncelikle Src Belgesi alacaklar için bu bilgilerin bilinmesi önemlidir. Src Belgesi almak istiyorsunuz fakat, alabiliyor musunuz? Gelin, tüm detayları ile birlikte inceleyelim.

Src Belgesi Kimler Alır
Src Belgesi Kimler Alır

Src Belgesi Kimler Alır?

Src Belgesi almanız için bazı şartları sağlamanız gerekir. Src Belgesi alacak kişiler genellikle karayolu üzerinde ticari taşımacılık yapacak sürücülere verilir. Otobüs, kamyon, taksi, dolmuş, iett, toplu taşıma, minibüs, kamyonet türü araçların kullanabilmesi için Src Belgesi zorunludur.

Src Belgesi Kimler Alır, src belgesi zam gelmeden hemen al
Src Belgesi Kimler Alır, src belgesi zam gelmeden hemen al
  • En az B Sınıfı Ehliyet Belgesine sahip olmak,
  • En az 18 yaşında olmak,
  • 66 yaşında olmamak,
  • En az ikinci kademe okur yazar olmak,
  • 5237 TCK 188, 190, 191 ve 5607 4/7 ve 6136 12/2 sabıkasının bulunmaması

şartları sağlamanız halinde Src Belgesi alabilirsiniz.

Taşımacılık türünüze göre Src Belgesi

Turizm taşımacılığı, yolcu taşımacılığı, iett şoförlüğü, taksi şoförlüğü, servis şoförlüğü, otobüs şoförlüğü, dolmuş şoförlüğü yapacak sürücülerin Src1 veya Src2 belgesi alması zorunludur. Ayrıca yolcu taşımacılığı yapacak kişilerin Psikoteknik Belgesi de alması zorunludur.

Nakliye taşımacılığı, kamyon şoförlüğü, kamyonet şoförlüğü yapacak sürücülerin Src3 veya Src4 belgesi alması zorunludur.

Src Belgesi Kimlere Gerekmez?

Src Belgesi kimler alabilir sorusunu yukarıda cevapladık. Peki, bu Src Belgesi Kimlere Zorunlu değildir, Src kimlere gerekmez birde bu duruma bakalım.

Öncelikle; hususi bir hafif ticari aracınız var ve ticari olarak taşımacılık yapmıyorsunuz bu durumda Src Belgesi gerekmez. Van aracınız var, örneğin transporter aracınız var diyelim. Hususi olarak kullanıyor ve ticari olarak taşımacılık yapmıyorsanız Src Belgesi gerekmez.

Bir diğer durumda yine taşıma kanununda belirtildiği gibi kapsam dışı taşımacılık bölümünde yer alan ambulans, cenaze taşıyan araçlar, canlı yayın araçları, askeri araçlar, belediyenin hizmetler araçlarını kullanan sürücülerin Src Belgesi almak zorunda değildir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir