SRC Belgeleri Nelerdir 2023

SRC Belgeleri Nelerdir?

SRC Belgeleri nelerdir, özellikle ticari araç kullanan şoförler ve ağır vasıta kullanan şoförler için SRC mesleki yeterlilik belgesi gerekli ve şoförler için önemlidir. Ülkemizde birçok ticari araç şoförleri  ve bir firmada çalışan ağır vasıta şoförler vardır.

Bütün şoförlerin iş olarak amaçları farklı olmakla birlikte alınacak mesleki yeterlilik belgesine konu olarak çeşitlilik gösterir.

SRC Belgeleri nelerdir konusunda bütün şoförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesi aslında kelime açılımı olarak sürücü olarak denilen ve bilinen SRC belgesidir. SRC belgesi ticari araç şoförleri ve ağır vasıta şoförleri için gerekli bir belge olup alınması zorunlu bir belgedir. Bu belgeyi yani SRC belgesini almamaları durumunda şoförler para cezası ile karşı karşıya gelme durumları yaşanabilmektedir. Aynı zamanda firmalara da bazı cezalar gelmekte ve bunları karşılamak zorunda kalmışlardır. 

src belgesi zam gelmeden hemen al
src belgesi zam gelmeden hemen al

SRC Belgeleri Nelerdir?

SRC belgesi yapılacak işlere göre çeşitlilik gösterir. Öncelikle SRC belgesi kendi için de aslında 2’ye ayrılır. Ticari araçlar için veya ağır vasıtalar için uluslararası ve yurtiçi olarak 2 ana başlık da bakabiliriz. 

SRC Belgeleri Çeşitleri Nelerdir ?

  • SRC1 : Uluslararası yolcu taşımacılığı belgesi 
  • SRC2 : Yurtiçi yolcu taşımacılığı belgesi
  • SRC3 : Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı belgesi
  • SRC4 : Yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı belgesi
  • SRC5 : Tehlikeli madde veya mal taşımacılığı belgesi 

olarak 5 adet farklı SRC belgesi bulunmaktadır. SRC Belgeleri nelerdir, alınan bu belgelerin çeşitlerine göre birbirini kapsama durumları vardır. 

SRC Belgeleri Nelerdir
SRC Belgeleri Nelerdir

SRC Belgeleri nelerdir konusunun ilk belgesi Src1 belgesi oluyor. SRC 1 belgesi uluslararası yolcu taşımacılığı için alınması gereken bir belgedir. SRC 2 belgesi yurtiçi yolcu taşımacılığı için alınması gereken bir belgedir. Bu belgeyi alan şoförler dolmuş , minibüs ve taksi kullanabilirler. Aynı zamanda şehir içi veya şehirler arası otobüs sürücülerinin de SRC 2 belgesi almaları gerekmektedir. 

Sizler için daha fazla örnek vermek gerekirse personeller veya okul servisi şoförlerinin de SRC 2 belgesi almaları gerekmektedir.

Daha önceden belirttiğimiz üzere bazı SRC belgeleri birbirini kapsayabilir. Burada ise SRC 1 uluslararası yolcu taşımacılığı  belgesi SRC 2 yurtiçi yolcu taşımacılığı belgesini kapsamaktadır. Yani SRC 1 belgesi alan bir kişi SRC 2 belgesi almasına gerek yoktur. Alınan uluslararası için geçerli olan belge yurtiçin de aktif olarak kullanmanıza yarar sağlayacaktır. 

SRC Belgeleri Nelerdir src
SRC Belgeleri Nelerdir src
  • Otobüsler : Otobüsler kişi sayısı olarak fazla yolcu taşıyan ulaşım aracıdır. Otobüsler bir ticari araçtır. Kullanılan otobüs ile yolcuları yurtdışı gezi seyahatlerine çıkarıyorsanız SRC 1 belgesi almaya ihtiyacınız var demektir. Tabi ki SRC 1 belgesi alan şoförler aynı zaman da SRC 2 belgesini kapsadığından dolayı şehir içi veya şehirler arası otobüs kullanımında da kullanabilirsiniz.
  • Minibüsler : Genelde minibüsler şehir içi hatlarında kullanılmaktadır ve bunun için SRC 2 belgesi almanız yeterli olacaktır. Fakat kullandığınız minibüs otobüse göre daha az kişi kapasitesine sahip olsa bile SRC 2 belgesi ile uluslararası yolcu taşımacılığı yapamazsınız. Alınan SRC 2 belgesi sadece yurtiçinde geçerlidir.
  • Taksiler : Ülkemizde birçok taksi şoförü bulunmaktadır ve genel olarak baktığımız zaman taksiler de minibüsler gibi şehir içlerinde veya şehirler arası yolculuk yapmak isteyenler için kullanılır. Taksi şoförlerinin de yurtiçi çalışma olanağı daha fazla olduğundan SRC 2 belgesi alması kendileri için yeterli olacaktır.  

SRC 3 belgesi yani uluslararası eşya-kargo taşımacılığı belgesidir. Araç olarak tır, çekici , kamyonet vb araçları kullanan şoförlerin bu belgeyi almaları gerekmektedir. SRC 4 belgesi ise yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı belgesidir. Alınan SRC 4 belgesi ile yine tır çekici ve kamyonet benzeri araçları kullanabiliyorsunuz fakat sadece geçerli olan bulunduğunuz şehir veya şehirler arası geçerlidir. Belgelerin birbirini kapsama konusu olarak incelediğimiz zaman SRC 3 belgesi yani uluslararası eşya-kargo taşımacılığı belgesi SRC 4 yani yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı belgesini kapsamaktadır. SRC 3 belgesini alan bir kişi SRC 4 belgesi almasına gerek yoktur. Yine burada gördüğünüz üzere uluslararası geçerli olan ve belgeyi alan bir kişi  bu belge sayesinde yurtiçinde de faaliyetine devam edebilmektedir.

  • Tırlar : Ülkemizde çalışan şoförler ağır vasıta bir araç kullanıyor ise SRC belgesi almaları zorunludur. Bu araçlardan biri tırlardır. Tır ile eşya-kargo taşımacılığı yapılır ve yapılan işe veya firmaya göre taşınacaklar değişebilir. Yaptığınız taşıma işlemi sonucunda ülke değiştirmeniz gerekiyor ise SRC 3 belgesini almanız zorunlu tutulmuştur. Aldığınız SRC 3 belgesi sayesinde aynı zamanda yurtiçinde ağır vasıta ile taşımacılık yapabilirsiniz. Çünkü uluslararası olan SRC 3 belgesi yurtiçi olan SRC 4 belgesini kapsamaktadır

SRC 5 belgesi yani tehlikeli madde veya mal taşımacılığı belgesidir. Benzin veya gaz tarzı maddeleri taşıyan ağır vasıta şoförlere zorunlu tutulan bazı belgeler vardır. Bunlardan birisi mesleki yeterlilik belgesi olan SRC belgesidir. Tehlikeli madde taşımacılığı içeren SRC 5 belgesi alınması zorunlu olan bir belgedir.

SRC Belgeleri Nelerdir src nasıl alınır
SRC Belgeleri Nelerdir src nasıl alınır

Bütün bu belge çeşitlerini ve kapsamlarını şoförlerin bilmesi ve dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bu belgelerin yapılacak işe göre alınması zorunlu ve çok önem arz eden belgelerdir. Değerli bütün sürücülerin bu belgeleri almak için izlediği yol aynıdır. İlk başta kendisi için gerekli ve kullanabileceği belgeyi bulmalı ve bunun ile ilgili SRC merkezini veya SRC kurslarını arayıp başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sonrası bir planlanma ortaya çıkar ve gün saatler belirlenip SRC eğitim derslerine katılım sağlanır. Uzman hocalar eşliğinde devam eden eğitimler sonucunda kişi kendini mesleki olarak yeterli hisseder. Daha sonra ise SRC sınavına girip başarılı olduğu takdirde istediği SRC belgesine sahip olmuş olur.

Genel olarak sizlere SRC Belgeleri Nelerdir? konusunda detaylı bir yazı yayımladık. Src kursları ile ilgili de bilgileri sitemizden elde edebilirsiniz. Umarız, sizler için faydalı olmuştur. Psikoteknik için bizlere ulaşabilir, randevunuzu oluşturarak belgenizi alabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir